Pilnīgi viss par un ap brīnumainiem zelta kokiem smiltsērkšķiem – pareizā lietošana un veselības ietekmēšana

Tieši Himalaju augstienes jau tiek uzskatīti tieši par šī auga dzimteni. Šī reģiona iedzīvotāji šos kokus dēvē jau par “svētajiem augļiem”. Ķīnā tas labums, ko tad var sniegt smiltsērkšķu ogas, ir zināms veselus divpadsmit gs. Saskaņā ar to mongoliešu leģendu, pats Čingishans kā arī viņa karavīri pirms jebkuras uzvaras izmantoja konkrēti smiltsērkšķi. Smiltsērkšķu augļi un tā unikalitāte jau šeit ir skaidra šodien. Koši oranžajās ogās pētnieki bija uzgājuši pārsteidzošu Omega elementu klātbūtni: Omega-3, -6, -9 un vēl retās Omega septiņi taukskābes, kā arī tās tomēr ir pilnas ar minerālvielām un pat vitamīniem. Tāpēc vairākās valstīs gadsimtiem ilgi smiltsērkšķi jeb zelta koks tiek izmantoti, lai uzlabotu imunitāti, samazinātu holesterīna līmeni, aizkavēt novecošanos un ārstētu dažādas ādas slimības.

Kas ir tas, kas jau ir šī auga sastāvā?

Smiltsērkšķu ogas tiek klasificētas kā multivitamīni. Tās satur provitamīnus A (līdz 10,9 mg%) un vitamīnus (B1, B2, B3, B6, C, E, K utt.). Smiltsērkšķis satur pat no 3 līdz 6% cukuru (glikoze un fruktoze), organiskās skābes (līdz 2,5%) – ābolu un vīnskābi utt., Miecvielas, dzeltenā krāsvielu pigmenta kvercetīnu, eļļu, kura mīkstumā ir 9%, bet seklās pat veseli divpadsmit procenti.
Auga lapās un arī mizā tika atrasts alkaloīds hipofēns (līdz 0,4%), askorbīnskābe un līdz 10 dažādiem tanīniem, taču auga mizā – līdz pat trīs procentiem atšķirīga sastāva taukvielas.
Smiltsērkšķu ogas uzkrāj tauku eļļu, kas sastāv no triacilglicerīniem kopā ar piesātinātām un nepiesātinātām taukskābēm, pie tam starp pēdējām dominē mono nepiesātinātās (palmitooleīnskābes, oleīnskābes) skābes; pektīns, organiskās skābes, flavonoīdi, nikotīnskābe kā arī folijskābe, makro – un mikroelementi (Br, Fe, Zinc, Cu, Mn, K, Ca), cukuri un citi augu izcelsmes antibiotiku veidi.
Smiltsērkšķu eļļa no mīkstuma jau ir koši oranžīgā krāsā, bet no sēklām – dzeltenīgs, pie tam tā ķīmiskais sastāvs mazliet ir atšķirīgs viens no otra. Eļļa no ogām satur līdz 0,350% karotīna un vēl karotinoīdus, tiamīnu, salīdzinoši milzīgu skaitu tokoferola – 0,165%, kā arī būtisku daudzumu F vitamīna, kas tad regulē ādas vielmaiņu.

Smiltsērkšķu tēja, ievārījums, sula, ko vēl var izmantot cilvēka veselībai?

Interesanti, ka pašas smiltsērkšķu ogas var teikt, ka ne tikai izmantotas svaigas. Taču, pārstrādātas, kā smiltsērkšķu sula, ievārījums, marmelāde, tiek lietots ļoti daudz, pie tam cena nav ļoti augsta. Ir ļoti noderīga smiltsērkšķu tēja, kuras pamatā ir paši smiltsērkšķi kopā ar tā novārījumiem.
Smiltsērkšķi jeb zelta koks ir lietderīgi gripas un saaukstēšanās gadījumā, jo uzlabo imunitāti, sirds slimības, ārstē gastrītu, ginekoloģiskas slimības. Smiltsērkšķu augi noder, lai savestu kārtībā gremošanu, vielmaiņu, novērstu acu iekaisumu, izvadītu toksīnus, atmiņas uzlabošanai kā arī, lai stiprinātu nervu sistēmu.
Sievietēm smiltsērkšķu ogas ir īpaši nepieciešamas, jo tās sniedz iespēju glābt ādas jaunību, uzlabot hormonālo līmeni un vēl palīdzēt saglabāt reproduktīvās sistēmas veselību. Regulāra lietošana ļauj izvairīties no dzemdes iekaisuma.
Smiltsērkšķu augi labvēlīgi ietekmē arī vīrieša veselību. Tās aizsargā ķermeni tiešām no priekšlaicīga vecuma, novērš ar vecumu saistītu izmaiņu parādīšanos prostatas dziedzeros.
Turklāt tiešsaistē būs receptes par to, kādā veidā realizējama smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos un daudzas citas, vai, piemēram, Jūs variet nopirkt arī gatavu produktu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *